Belka
Wtorek, 19 Marca 2019   imieniny: Bogdan, Marek
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

PSZOK

Data publikacji: 2013-04-22, Data modyfikacji: 2013-04-22
A A AWydrukDrukuj  
 

PSZOKNowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości i porządku nałożyła na gminy obowiązek osiągnięcia (do końca roku 2020) poziomu recyklingu papieru i tektury, tworzyw sztucznych oraz szkła w wysokości nie mniejszej niż 50 %.

Także osiągnięcia poziomu recyklingu, przygotowania do ponownego użycia i odzysku odpadów budowlanych i rozbiórkowych, w wysokości, co najmniej 70% (art. 3 b ustawy).
Drugie ważne zadanie, to ograniczenie masy, przeznaczonych do składowania odpadów komunalnych, ulegających biodegradacji, czyli rozkładowi w procesach tlenowych lub beztlenowych. Do 16 lipca br. do składowania nie można skierować więcej niż 50 % ilości bioodpadów, w porównaniu z w rokiem 1995. Natomiast do 16 lipca 2020 poziom składowania odpadów biodegradowalnych winien być niższy niż 35 %.
Szczegółowe poziomy odzysku i redukcji w poszczególnych latach określają rozporządzenia wykonawcze do ustawy. Ich nieosiągnięcie będzie skutkowało karami finansowymi, nakładanymi na gminy lub związki gmin, co spowoduje podwyższenie opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
Aby osiągnąć wymagany poziom odzysku i redukcji, należy przestrzegać zasad selektywnej zbiórki odpadów oraz przekazywać do PSZOK odpady komunalne, których nie można umieszczać w pojemnikach. Skrót PSZOK oznacza punkt selektywnej zbiórki odpadów komunalnych oraz przyjmowania komunalnych odpadów budowlanych i rozbiórkowych. W Oławie będzie on zorganizowany przy ul. Rybackiej, na odpowiednio przygotowanym terenie (utwardzonym i ogrodzonym), pomiędzy oczyszczalnią ścieków a strzelnicą. Będą tam ustawione zestawy pojemników, do których mieszkańcy Oławy będą mogli, bez ponoszenia dodatkowych opłat, oddać następujące odpady:

1. wielkogabarytowe,
2. zielone: skoszona trawa, opadłe liście, chwasty i inne rośliny jednoroczne, drobne gałęzie, zrębki drewna (odpady zielone miękkie); drewno i gałęzie pochodzące z wycinki i cięć pielęgnacyjnych drzew oraz krzewów (odpady zielone twarde, przeznaczone do zrąbkowania);
3. zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny;
4. zużyte opony rowerowe, motorowerowe, motocyklowe, z samochodów osobowych i z innego sprzętu domowego (np. wózki dla dzieci);
5. komunalne odpady budowlane i rozbiórkowe: gruz ceglany, betonowy, usunięte tynki, gleba i ziemia, w tym kamienie, zmieszane odpady budowlane i rozbiórkowe,
6. makulatura: papier, tektura, makulatura zmieszana,
7. drobne odpady metalowe z podziałem na: opakowania metalowe (np. puszki po napojach, opakowania po konserwach), inne drobne części metalowe,
8. opakowania ze szkła bezbarwnego i kolorowego;
9. opakowania z drewna i drobne odpady z drewna,
10. niebezpieczne i pewne charakterystyczne odpady, wydzielone z komunalnych:
- zużyte oleje silnikowe i przekładniowe,
- inne płyny eksploatacyjne (np. płyn hamulcowy),
- opakowania po olejach silnikowych, przekładniowych i spożywczych,
- filtry olejowe i paliwowe z motorowerów, motocykli i samochodów osobowych, wymieniane przez ich właścicieli,
- przeterminowane leki oraz szklane opakowania po lekach,
- opakowania po środkach ochrony roślin, dezynsekcyjnych i deratyzacyjnych,
- zużyte baterie i akumulatory,
- inne odpady niebezpieczne,
11. żużel i popioły z palenisk domowych,
12. inne nietypowe odpady komunalne.
Zebrane w PSZOK odpady komunalne będą przekazywane do regionalnej instalacji gospodarowania odpadami komunalnymi, tj. do Zakładu Gospodarowania Odpadami w miejscowości Gać lub bezpośrednio do firm zajmujących się utylizacją poszczególnych grup odpadów.
Koszty działalności PSZOK są wkalkulowane w wysokość opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, dlatego oławianie będą mogli nieodpłatnie składać tam odpady.
Jan Mosio
WGKMiOŚ

UM Oława, Źródło artykułu: www.um.olawa.pl, Autor zdjęć: UM Oława
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   
  oławski

  Powiat oławski - powiat zlokalizowany no południowo-wschodnim skraju województwa dolnośląskiego (w nizinnej części Dolnego Śląska) z siedzibą w Oławie. Urbanizacja terenów sięga 63,6%. Gminy wchodzące w skład powiatu to: Oława (gmina miejska), Jelcz-Laskowice, Domaniów, Oława (gmina wiejska).Jest to jeden z licznej grupy powiatów powstałych po reformie administracyjnej z 1999 roku.

  Przebiega przez niego autostrada A-4 i magistrala kolejowa nr 132.

  Bliskość granicy z Czechami i Niemcami pozytywnie wpływa na rozwój życia społecznego i gospodarczego. Użytki rolne stanowią ponad 60% powierzchni. Znaleźć tu można wielkie obszary gruntów ornych, dużą część z nich stanowią grunty najwyższej klasy. Zainteresowani zwiedzaniem i wypoczynkiem powinni zwrócić szczególną uwagę na zabytki architektury, rozległe zielone tereny i ośrodki rekreacyjne nad zalewami.   

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola