Belka
Czwartek, 25 Kwietnia 2024   imieniny: Marek, Jarosław, Wasyl
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Sprzątanie bez chemii. Jak zrobić domowe detergenty?

Data publikacji: 2021-09-24, Data modyfikacji: 2021-09-24
A A AWydrukDrukuj  
 
Sprzątanie bez chemii. Jak zrobić domowe detergenty?

Każdy ma w domu „gospodarczą szafkę”. Co się w niej znajduje? Najczęściej szereg detergentów i środków czystości – płyny do podłóg, czyszczenia dywanów i okien, proszki do prania czy odkamieniacze. Są niczym żołnierze gotowi do walki o czystość naszego domu. Warto jednak zastanowić się, czy naprawdę potrzebujemy całej tej armii? W końcu alternatywa jest tańsza i bardziej przyjazna środowisku.

Można powiedzieć, że w dziedzinie środków czystości wymyślono już wszystko – sklepowe półki uginają się od kolorowych butelek i pojemników, które nęcą obietnicą okien bez smug i lśniących podłóg. Właśnie dlatego sięgamy po kolejne produkty, a zapas specyfików rośnie – w końcu każdy się przyda. Jednak lista korzyści drastycznie się skraca, jeśli sprawdzimy, jaką „bombę” chemiczną trzymamy pod zlewem i ile za nią zapłaciliśmy.

Powrót do korzeni

Rozwiązanie jest prostsze niż się wydaje – domowe detergenty. Ekologiczne i bezpieczne, z prostym składem, łatwe do wykonania. Takie, z których korzystano wtedy, gdy w sklepach królowały puste półki.

– Zaradność domowych gospodyń zawsze szła w parze z ekologią. Współczesne less waste przypomina dawne gospodarowanie produktem i gotowanie z resztek. Nie inaczej jest z dbaniem o czystość w domu, co niegdyś oznaczało sięganie do produktów, które miały swoje stałe miejsce w kuchni czy spiżarni i odkrywanie ich właściwości na nowo. Wystarczy wspomnieć np. kwasek cytrynowy, który nie tylko wzmacnia smak potraw, ale ma także działanie wybielające oraz przeciwbakteryjne. Soda oczyszczona – zwykle wykorzystywana jako środek spulchniający do wypieków – świetnie sprawdzi się do usuwania plam i czyszczenia różnych powierzchni. Wreszcie niepozorny ocet spirytusowy, którego używamy do marynat, dressingów czy surówek, okaże się świetnym pomocnikiem przy dezynfekowaniu czy usuwaniu nalotów z kamienia. Warto po nie sięgnąć, aby w ekologiczny sposób zatroszczyć się o czystość domu – mówi Marta Krokowicz, Brand Manager marki Paclan.

Może się wydawać, że samodzielne wykonanie detergentów to wiedza tajemna, której zdobycie wymaga nie lada zaangażowania i czasu. Nic bardziej mylnego – domowe środki czyszczące mają to do siebie, że są zazwyczaj kilkuskładnikowe, łatwe do wykonania i tanie!

Przepisy na domowe mikstury czyszczące:

• Domowy odkamieniacz do czajnika – wystarczy połączyć ocet spirytusowy z wodą w proporcji 1:1, a następnie go zagotować i wylać. Pamiętajmy o ponownym zagotowaniu czystej wody, aby pozbyć się cierpkiego zapachu.

• Pasta do czyszczenia przypalonych blach – wymieszajmy 10 łyżek sody oczyszczonej z 4 łyżkami gorącej wody, stopniowo dodając 3 łyżki octu. Powstałą pastę wetrzyjmy w przypalone miejsca i pozostawmy na kilka godzin, po czym usuńmy pozostałości za pomocą gąbki.

• Domowe tabletki do zmywarki – potrzebna będzie soda kalcynowana, którą można zrobić samodzielnie. 2 szklanki sody oczyszczonej zapieczmy w piekarniku nagrzanym do 200°C. Kiedy ostygnie, połączmy ją ze szklanka soli oraz kwaskiem cytrynowym (pół szklanki), stopniowo dolewając do niej 250 ml wody. Powstałą masą wypełnijmy foremki do lodu i pozostawmy do wyschnięcia na kilka godzin.

• Płyn do czyszczenia kafli, armatury łazienkowej i blatów kuchennych – pół szklanki octu połączmy z wodą w tych samych proporcjach, dodając kilka kropel dowolnego olejku eterycznego. Po wymieszaniu składników, przelejmy miksturę do buteleczki z atomizerem.

W ekologicznym pakiecie

Stosując domowe detergenty, nie zapominajmy o ściereczkach, zmywakach czy szczotkach, które ułatwią nam sprzątanie. Chcąc stworzyć przyjazne środowisku zestawy, możemy wybrać produkty z proekologicznym rodowodem.

– Matka natura dostarcza najlepszych surowców – właśnie taka dewiza przyświecała nam, tworząc artykuły gospodarstwa domowego z linii Paclan For Nature. Nie trzeba wiele, aby zadbać o planetę, np. sprzątając. Dlatego użyliśmy materiałów naturalnego pochodzenia – kukurydzy, agawy czy wiskozy – do produkcji celulozowych zmywaków czy ściereczek. Stawiamy także na recykling i odzyskujemy to, co się da – w ten sposób powstała ściereczka z mikrofibry z butelek PET – tłumaczy Marta Krokowicz, Brand Manager marki Paclan i dodaje – zmiana podejścia do detergentów i akcesoriów do sprzątania to nie tylko oszczędności w portfelu i mniej chemii na co dzień, ale przede wszystkim mały–wielki krok do bardziej świadomego życia. Takie podejście polecam każdemu!

, Źródło artykułu: Paclan, Autor zdjęć: fot. Paclan
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
    Kreska
     




    Brak sond
     
    Newsletter
    Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
     
     
    oławski

    Powiat oławski - powiat zlokalizowany no południowo-wschodnim skraju województwa dolnośląskiego (w nizinnej części Dolnego Śląska) z siedzibą w Oławie. Urbanizacja terenów sięga 63,6%. Gminy wchodzące w skład powiatu to: Oława (gmina miejska), Jelcz-Laskowice, Domaniów, Oława (gmina wiejska).Jest to jeden z licznej grupy powiatów powstałych po reformie administracyjnej z 1999 roku.

    Przebiega przez niego autostrada A-4 i magistrala kolejowa nr 132.

    Bliskość granicy z Czechami i Niemcami pozytywnie wpływa na rozwój życia społecznego i gospodarczego. Użytki rolne stanowią ponad 60% powierzchni. Znaleźć tu można wielkie obszary gruntów ornych, dużą część z nich stanowią grunty najwyższej klasy. Zainteresowani zwiedzaniem i wypoczynkiem powinni zwrócić szczególną uwagę na zabytki architektury, rozległe zielone tereny i ośrodki rekreacyjne nad zalewami.   

     

    Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola