Belka
Piątek, 10 Maja 2024   imieniny: Antonina, Izydor, Antoni
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Pierwszy egzamin

Data publikacji: 2019-04-28, Data modyfikacji: 2019-05-01
A A AWydrukDrukuj  
 
Zaczęło się od testu… 37 pytań z całości materiału jaki poznali podczas zajęć, które realizowane były co weekend, przez dwa miesiące. Uczestnicy szkolenia podstawowego strażaków ratowników Ochotniczych Straży Pożarnych musieli udowodnić, że wiedzą co to jest flashover, Dolna Granica Wybuchowości, jak rozszyfrować skrót GP-6z itp. Pytania nie były łatwe, więc tym bardziej cieszy, iż wszyscy kursanci osiągnęli niezbędne minimum i zaliczyli część teoretyczną. Kolejnym etapem egzaminu była część praktyczna. Przygotowano trzy stanowiska. Tym razem współpraca była możliwa, a nawet konieczna – kursanci działali bowiem w czteroosobowych zastępach. Zarówno technika wykonania zadania, jak i podział zadań pomiędzy rotami oceniany był przez egzaminatorów. Rozwinięcia linii gaśniczej wykonywane były pod czujnym okiem st. kpt. Łukasza Słomy, kierownika kursu. Jak się okazało, nie wszyscy zapamiętali, jaki są zadania strażaków z poszczególnych rot – konieczne były pytania pomocnicze by uzyskać zaliczenie. Na drugim stanowisku kursanci musieli sprawić drabinę. Zastępy pracowały, na zmianę, z drabiną nasadkową oraz D10W. Tu również technika decydowała o sukcesie. Jest to szczególnie ważne, gdyż podczas tej czynności łatwo o kontuzję, na co zwracał uwagę egzaminator – kpt. Piotr Książkiewicz Dowódca JRG Oława. Na trzecim stanowisku kursanci omawiali parametry sprzętu ratowniczego, którym działali podczas zajęć z ratownictwa technicznego. Mł. kpt. Michał Wójtowicz, który tu był egzaminatorem sprawdzał, czy wszyscy wiedzą jak skutecznie i bezpiecznie uruchomić a następne użyć nożyce hydrauliczne, nożyco-rozpieracz oraz urządzenie do otwierania drzwi. Dziś wszyscy kursanci zdali egzamin i uzyskali tytuł strażaka OSP. To pierwszy kurs podstawowy, gdzie nie trzeba było wskazywać terminu poprawkowego. Jest to, z pewnością dobry znak – świadczy o poważnym podejściu kursantów. Od dziś mogą oni brać udział w działaniach ratowniczych. Ma to duże znaczenie, gdyż strażacy ochotnicy są olbrzymim wsparciem dla działań PSP – w ubiegłym roku brali udział w 35% wszystkich interwencji. Wszystkim oczywiście gratulujemy oraz życzymy tyle samo powrotów ile wyjazdów! W kursie uczestniczyli strażacy OSP z: Biskupic Oławskich, Bolechowa, Bystrzycy, Dębiny, Domaniowa, Goszczyny, Jelcza-Laskowic, Kończyc, Minkowic Oławskich, Niemila, Osieku, Owczar, Siecieborowic, Siedlec, Sulimowa, Wierzbna i Wójcic.

Pełna treść wiadomości na: kpolawa.kwpsp.wroc.pl/?p=1842
kpolawa.kwpsp.wroc.pl, Źródło artykułu: kpolawa.kwpsp.wroc.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
    Kreska
     




    Brak sond
     
    Newsletter
    Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
     
     
    oławski

    Powiat oławski - powiat zlokalizowany no południowo-wschodnim skraju województwa dolnośląskiego (w nizinnej części Dolnego Śląska) z siedzibą w Oławie. Urbanizacja terenów sięga 63,6%. Gminy wchodzące w skład powiatu to: Oława (gmina miejska), Jelcz-Laskowice, Domaniów, Oława (gmina wiejska).Jest to jeden z licznej grupy powiatów powstałych po reformie administracyjnej z 1999 roku.

    Przebiega przez niego autostrada A-4 i magistrala kolejowa nr 132.

    Bliskość granicy z Czechami i Niemcami pozytywnie wpływa na rozwój życia społecznego i gospodarczego. Użytki rolne stanowią ponad 60% powierzchni. Znaleźć tu można wielkie obszary gruntów ornych, dużą część z nich stanowią grunty najwyższej klasy. Zainteresowani zwiedzaniem i wypoczynkiem powinni zwrócić szczególną uwagę na zabytki architektury, rozległe zielone tereny i ośrodki rekreacyjne nad zalewami.   

     

    Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola