Belka
Piątek, 24 Maja 2024   imieniny: Joanna, Zuzanna, Milena
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Leczenie nadwrażliwości szyjek zębowych – co stosować w terapii domowej?

Data publikacji: 2020-06-05, Data modyfikacji: 2020-06-05
A A AWydrukDrukuj  
 
Leczenie nadwrażliwości szyjek zębowych – co stosować w terapii domowej?

Chyba nikt nie lubi chodzić do dentysty. Dźwięk dochodzący z gabinetu stomatologicznego budzi lęk nawet u dorosłych, a borowanie zębów kojarzy się z największą traumą dzieciństwa. Sytuacja jednak diametralnie się zmienia w momencie, gdy boli nas ząb. Rzadko kiedy możemy dostać się do lekarza natychmiastowo, szczególnie teraz – w okresie pandemii COVID-19, kiedy nie wszystkie gabinety dentystyczne pracują w pełnym wymiarze godzin. Sytuacja jest szczególnie trudna w przypadku osób cierpiących na nadwrażliwość szyjek zębowych. Dlaczego? Bo ból atakuje ich od rana do nocy, jest obecny zawsze.

Aby leczyć nadwrażliwość zębów nie zawsze musimy udać się do dentysty. Warto o tym pamiętać szczególnie teraz, gdy nie tak łatwo dostać się do stomatologa, ale i na co dzień – kiedy po prostu może nam na to brakować czasu. Samodzielne rozpoznanie nadwrażliwości nie jest trudne – typowe objawy możemy wychwycić sami, bez wychodzenia z domu.

Bolący problem

Może się zaczynać niewinnie, a bolesność pojawiać się sporadycznie – zęby bolą w trakcie jedzenia czy picia. Czasami pojawia uczucie ostrego kłucia po intensywnym wyszczotkowaniu zębów albo użyciu szczoteczki o zbyt twardym włosiu. Okresowa nadwrażliwość zębów powoduje dyskomfort, jednak przychodzą także momenty ulgi. Niestety tego samego nie mogą powiedzieć osoby, które zmagają się ze schorzeniem przez całe życie, bezskutecznie próbując zminimalizować przeszywający ból. I jest ich całkiem sporo – statystyki mówią, że ok. 30% pacjentów odwiedzających gabinety stomatologiczne skarży się na nadwrażliwość szyjek zębowych – najczęściej kłów i przedtrzonowców. Z dolegliwością spotykają się osoby młodsze, jak i starsze – od 15 do 65 roku życia.

– Z problemem nadwrażliwości szyjek zębowych zmaga się wielu pacjentów. Częściej dotyka on kobiet i może pojawić się w okresie ciąży. Szczególnie narażone są osoby będące w trakcie rekonwalescencji, prowadzące stresujący tryb życia czy pracujące w szkodliwych warunkach. Przyczyną bólu są odsłonięte kanaliki zębinowe, które reagują bólowo na bodźce termiczne, mechaniczne lub chemiczne. W zdrowych zębach dziąsła oraz szkliwo zabezpieczają zębinę, chroniąc ją przed penetracją toksyn i bakterii. Kiedy pojawia się erozja, abrazja szkliwa lub kiedy dziąsła ulegają recesji, zębina zostaje odsłonięta. Przyczyn nadwrażliwości szyjek zębowych może być wiele – stan zapalny dziąseł, usuwanie kamienia nazębnego, stosowanie past wybielających lub korzystanie z zabiegu wybielania czy bruksizm, czyli nieświadome zgrzytanie zębami – i żadnego z nich nie należy bagatelizować – mówi ekspert związany z marką Green Or.

Terapia domowa od zaraz

Kiedy boli ząb, wiele osób zaczyna sięgać po domowe sposoby, które są polecane przez znajomych czy na internetowych forach. Bardziej dbają o higienę jamy ustnej, stosując pasty do wrażliwych zębów na bazie fluoru oraz płukanki do jamy ustnej. Wymieniają szczoteczkę na tę z miękkim włosiem, zmieniają także technikę szczotkowania zębów – ruchy są delikatniejsze, wolniejsze i „wymiatające” – wszystko po to, aby nie podrażniać dziąseł. Niektóre osoby nawet korygują swoją dietę, eliminując gorące i zimne potrawy czy napoje. Rzadziej sięgają także po kwaśne czy słodkie smaki. Zdarza się, że z obawy przed przeszywającym bólem, zasłaniają językiem ząb. Mimo szczerych chęci i dużego zaangażowania, te sposoby nie przynoszą zbyt dużej poprawy, a ból dalej uniemożliwia normalne funkcjonowanie i dobre samopoczucie.

Rozwiązaniem może być terapia domowa z wykorzystaniem dostępnych w aptekach medycznych preparatów o działaniu potwierdzonym klinicznie. Dlaczego to takie ważne? Po pierwsze profesjonalne środki stomatologiczne nie zrobią nam krzywdy – są bezpieczne dla zdrowia i można je stosować w warunkach domowych, po drugie – są skuteczne, co potwierdzają dentyści stosujący je w swoich gabinetach.

Pomoc w 15 sekund

Choć brzmi to jak marzenie, to jednak możliwe. Jak? Wystarczy zastosować profesjonalny żel stomatologiczny – Green Or. Produkt jest przeznaczony do stosowania w gabinetach stomatologicznych i dentyści chętnie z niego korzystają, polecając go także do kontynuowania leczenia w domu. Żel na bazie fluorku strontu działa trójfazowo – remineralizuje szkliwo i zamyka odsłonięte kanaliki, blokując dostęp substancjom chemicznym i bodźcom zewnętrznym. Łagodzi podrażnienia i zapobiega namnażaniu się bakterii. W efekcie pacjent odczuwa ulgę już po 15 sekundach od zaaplikowania żelu i może w komfortowych warunkach czekać na wizytę u specjalisty.

– Do niedawna pacjent w domowym leczeniu nadwrażliwości zębów mógł stosować jedynie delikatne pasty do zębów lub płukanki, których działanie nie jest ani szybkie, ani trwałe, dyskusyjna jest również skuteczność tych preparatów. Green Or opiera się na formule preparatów profesjonalnych modyfikujących powierzchnię zębiny, dostępnych do tej pory tylko w gabinetach stomatologicznych. Jego działanie jest natychmiastowe, jednocześnie można go bezpiecznie stosować w domu, kontynuując samodzielnie leczenie – tłumaczy ekspert związany z marką Green Or.

Nadwrażliwość zębów potrafi przypomnieć o sobie przy wykonywaniu codziennych czynności – spożywaniu posiłków czy myciu zębów – utrudniając normalne funkcjonowanie. W walce z dolegliwością warto postawić na sprawdzone preparaty, które stosuje się w profesjonalnych gabinetach stomatologicznych. W końcu dentyści wiedzą, co jest skuteczne.

Trident
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   
  oławski

  Powiat oławski - powiat zlokalizowany no południowo-wschodnim skraju województwa dolnośląskiego (w nizinnej części Dolnego Śląska) z siedzibą w Oławie. Urbanizacja terenów sięga 63,6%. Gminy wchodzące w skład powiatu to: Oława (gmina miejska), Jelcz-Laskowice, Domaniów, Oława (gmina wiejska).Jest to jeden z licznej grupy powiatów powstałych po reformie administracyjnej z 1999 roku.

  Przebiega przez niego autostrada A-4 i magistrala kolejowa nr 132.

  Bliskość granicy z Czechami i Niemcami pozytywnie wpływa na rozwój życia społecznego i gospodarczego. Użytki rolne stanowią ponad 60% powierzchni. Znaleźć tu można wielkie obszary gruntów ornych, dużą część z nich stanowią grunty najwyższej klasy. Zainteresowani zwiedzaniem i wypoczynkiem powinni zwrócić szczególną uwagę na zabytki architektury, rozległe zielone tereny i ośrodki rekreacyjne nad zalewami.   

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola