Belka
Poniedziałek, 20 Maja 2024   imieniny: Aleksander, Bernardyn, Bazyli
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Bezpieczne "escape room’y"

Data publikacji: 2019-03-18, Data modyfikacji: 2019-03-19
A A AWydrukDrukuj  
 
Po tragedii w koszalińskim „escape roomie”, w wyniku którego śmierć poniosło pięć nastolatek, władze podjęły zdecydowane działania. Już dzień po tragedii rozpoczęły się kontrole tego typu obiektów. W ich efekcie obiekty, które nie zapewniały bezpieczeństwa użytkownikom, zostały zamknięte. Równolegle, rozpoczęto prace nad regulacjami prawnymi tak, by dostosować je do nowych zagrożeń. Jeszcze w styczniu zmianie uległo Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. z 2010 r. poz. Nr 109, poz. 719 ze zm.). Do rozporządzenia dodano § 17a, w którym sformułowano dodatkowe wymogi bezpieczeństwa dotyczące obiektów budowlanych lub ich części, w których prowadzona jest działalność gospodarcza o charakterze rozrywkowym. Istota nowych uregulowań polega na zapewnieniu uczestnikom gier i zabaw możliwości natychmiastowego opuszczenia obiektu lub też uzyskania pomocy. Zgodnie z rozporządzeniem, właściciel, zarządca, użytkownik lub faktycznie władający ww. obiektem jest obowiązany: przed rozpoczęciem działalności oraz raz na 2 lata przeprowadzić praktyczne sprawdzenie organizacji ewakuacji ludzi w miejsce bezpieczne (na zewnątrz budynku lub do sąsiedniej strefy pożarowej), a także sprawdzić system ochrony przeciwpożarowej;powiadomić właściwego miejscowo komendanta powiatowego (miejskiego) Państwowej Straży Pożarnej o terminie sprawdzenia nie później niż 7 dni przed jej przeprowadzeniem;złożyć do właściwej komendy powiatowej (miejskiej) Państwowej Straży Pożarnej, w terminie 7 dni od dnia przeprowadzenia sprawdzenia, protokół zawierający informację o organizacji ewakuacji ludzi oraz spełnieniu wymagań ochrony przeciwpożarowejSprawdzenie może być dokonywane z udziałem rzeczoznawcy do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych lub osób, o których mowa w art. 4 ust. 2a ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej (Dz. U. z 2018 r. poz. 620 ze zm.). Ze sprawdzenia ww. sporządzany jest  protokół zawierający ocenę możliwości sprawnej ewakuacji ludzi z obiektu oraz ocenę przygotowania obiektu pod względem obowiązujących  wymogów ochrony przeciwpożarowej. Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 11 stycznia 2019 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. z 2019 r. poz. 67), zobowiązuje właścicieli obiektów do przeprowadzenia praktycznego sprawdzenia warunków ewakuacji oraz spełnienia wymagań ochrony przeciwpożarowej w terminie 30 dni od jego wejścia w życie  tj. do 28 lutego 2019 r..

Pełna treść wiadomości na: kpolawa.kwpsp.wroc.pl/?p=1755
kpolawa.kwpsp.wroc.pl, Źródło artykułu: kpolawa.kwpsp.wroc.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
    Kreska
     




    Brak sond
     
    Newsletter
    Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
     
     
    oławski

    Powiat oławski - powiat zlokalizowany no południowo-wschodnim skraju województwa dolnośląskiego (w nizinnej części Dolnego Śląska) z siedzibą w Oławie. Urbanizacja terenów sięga 63,6%. Gminy wchodzące w skład powiatu to: Oława (gmina miejska), Jelcz-Laskowice, Domaniów, Oława (gmina wiejska).Jest to jeden z licznej grupy powiatów powstałych po reformie administracyjnej z 1999 roku.

    Przebiega przez niego autostrada A-4 i magistrala kolejowa nr 132.

    Bliskość granicy z Czechami i Niemcami pozytywnie wpływa na rozwój życia społecznego i gospodarczego. Użytki rolne stanowią ponad 60% powierzchni. Znaleźć tu można wielkie obszary gruntów ornych, dużą część z nich stanowią grunty najwyższej klasy. Zainteresowani zwiedzaniem i wypoczynkiem powinni zwrócić szczególną uwagę na zabytki architektury, rozległe zielone tereny i ośrodki rekreacyjne nad zalewami.   

     

    Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola