Belka
Środa, 12 Grudnia 2018   imieniny: Joanna, Aleksandra, Dagmara
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Aktywny Janików

Data publikacji: 2018-11-19, Data modyfikacji: 2018-11-22
A A AWydrukDrukuj  
 
Poniżej prezentujemy część przedsięwzięć i aktywności społeczności Janikowa na przełomie maj – wrzesień 2018. 19 sierpnia br. Rada sołecka Janikowa wraz ze Stowarzyszeniem „Janików nad Smortawą” zorganizowała dla seniorów wycieczkę do arboretum w Wojsławicach. „Zwiedzaliśmy” zakątki ogrodu, podziwialiśmy kwitnące w tym czasie piękne hortensje. Podczas IV Pikniku „Ogrodowe Smaki” część uczestników brała udział w wykładzie o popularnych chwastach, które tępimy w ogrodach, a które mają właściwości lecznicze np. podagrycznik – z niego można przygotować sałatki i spożywać przy dnie moczanowej.                   Jak co roku we wrześniu na boisku sportowym w Janikowie jest gwarno ,kolorowo i radośnie. 2 września br. nasze Stowarzyszenie wspólnie ze stowarzyszeniem „Ryczynianie z nad Odry” zorganizowało Dzień Kartofla. Przy pięknej pogodzie nasi mieszkańcy rodzinnie spędzili ten dzień. Zainteresowanie budziły pokazy i ćwiczenia starych słowiańskich gier. Tradycją jest pieczenie ziemniaków w ognisku, a potem wygrzebywanie ich z żaru i smakowanie z gzikiem. Konkurencje sportowe z udziałem dzieci, dorosłych aż po seniorów, wzbudzały salwy śmiechu.                             Braliśmy udział w ekologicznym „Ryczyńskim rodzinnym pikniku miodowym” – 23 wrzesień br. był dniem otwartym w zagrodzie edukacyjnej. Na zakończenie sezonu pszczelarskiego: Spiżarnia Miodowa, Pszczelarze z lasów Ryczyna, GOPS Oława, Nadleśnictwo Oława zaprosili na piknik do zagrody edukacyjnej na Ryczynie  Stowarzyszenie” Janików nad Smortawą”. Byliśmy tam ze swoim stoiskiem, które oferowało ciasta wykonane przez panie z Janikowa.                             30 wrzesień 2018 to dzień, w którym Stowarzyszenie „Janików nad Smortawą„ brało udział  w kolejnych Targach Chłopskich w Krzyżowicach.  Stoiska „wystawców” oceniane są przez Komisję pod kątem wystroju, przedstawienia swoich wyrobów. Nasze stoisko prezentowało się bardzo ciekawie: tło stanowiła makieta muru ceglanego z oknem. Przed stoiskiem stanęły małe kwietniki ze skrzynek po jabłkach, w nich polne kwiaty – przymiotno, wrotycz. Stary piecyk z pękatym garnkiem prezentował się wspaniale. Częstowaliśmy też pyszną kartoflanką z kociołka, jako że potrawa z kartofli była hasłem przewodnim tegorocznych Targów. W targowych konkursach zajęliśmy:  II miejsce w kategorii – wystrój stoiska, II miejsce w konkursie przygotowywania kanapek oraz wyróżnienie w konkursie potraw z ziemniaków.                                               fot. Tomasz Niewodniczański Stowarzyszenie Janików nad Smortawą Artykuł Aktywny Janików pochodzi z serwisu Gmina Oława.

Pełna treść wiadomości na: gminaolawa.pl/?p=13934
https:, Źródło artykułu: https:
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   
  oławski

  Powiat oławski - powiat zlokalizowany no południowo-wschodnim skraju województwa dolnośląskiego (w nizinnej części Dolnego Śląska) z siedzibą w Oławie. Urbanizacja terenów sięga 63,6%. Gminy wchodzące w skład powiatu to: Oława (gmina miejska), Jelcz-Laskowice, Domaniów, Oława (gmina wiejska).Jest to jeden z licznej grupy powiatów powstałych po reformie administracyjnej z 1999 roku.

  Przebiega przez niego autostrada A-4 i magistrala kolejowa nr 132.

  Bliskość granicy z Czechami i Niemcami pozytywnie wpływa na rozwój życia społecznego i gospodarczego. Użytki rolne stanowią ponad 60% powierzchni. Znaleźć tu można wielkie obszary gruntów ornych, dużą część z nich stanowią grunty najwyższej klasy. Zainteresowani zwiedzaniem i wypoczynkiem powinni zwrócić szczególną uwagę na zabytki architektury, rozległe zielone tereny i ośrodki rekreacyjne nad zalewami.   

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola