Belka
Czwartek, 24 Stycznia 2019   imieniny: Felicja, Rafał, Tymoteusz
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Odpady komunalne

Data publikacji: 2013-03-29, Data modyfikacji: 2013-04-29
A A AWydrukDrukuj  
 

Od 1 lipca zaczną obowiązywać nowe zasady odbioru odpadów komunalnych. Są to odpady powstające w gospodarstwach domowych, a także u innych wytwórców, jeżeli ze względu na charakter lub skład są podobne do tych z gospodarstw domowych i nie zawierają odpadów niebezpiecznych. Pojazdy wycofane z eksploatacji są wyłączone z odpadów komunalnych.
Zgodnie z ustawą już nie właściciel nieruchomości, ale gmina odpowiedzialna jest za zorganizowanie i nadzór nad wywozem odpadów komunalnych.
W Oławie oraz ośmiu innych gminach, nowe zasady gospodarowania odpadami komunalnymi będzie wdrażał:

Związek Międzygminny Ślęza-Oława
ul. Wiosenna 7
55-011 Siechnice
tel.: 71 391 91 50
e-mail: zwiazek@sleza-olawa.pl
strona: http://sleza-olawa.pl/

11 marca Zgromadzenie Związku Międzygminnego Ślęza-Oława podjęło uchwały wprowadzające nowy system gospodarowania odpadami. Są one zamieszczone na stronie internetowej Urzędu Miejskiego w Oławie www.um.olawa.pl
Nowe przepisy nakładają na mieszkańców Oławy szereg obowiązków.

Obowiązki właścicieli nieruchomości:

1. Wypowiedzieć dotychczas obowiązującą umowę na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych w takim terminie, żeby została ona rozwiązana z dniem 30 czerwca 2013. Termin złożenia wypowiedzenia zależy od zapisów obowiązującej umowy (z reguły okres wypowiedzenia wynosi od trzech do jednego miesiąca). Jeżeli nie można odszukać umowy, wypowiedzenie należy złożyć do końca marca 2013. Od 1 lipca br. odbiorem odpadów zajmować się będzie Związek Międzygminny Ślęza-Oława.

2. Wyposażyć nieruchomość w trzy pojemniki do odbioru odpadów komunalnych (uchwała nr X/39/2013 z 11 marca 2013 w sprawie regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Związku Międzygminnego Ślęza-Oława):
• zielone do gromadzenia szkła,
• szare do gromadzenia papieru, metali i opakowań wielomateriałowych oraz popiołów i pozostałych suchych zmieszanych odpadów komunalnych,
• brązowe do gromadzenia komunalnych odpadów zielonych i innych biodegradowalnych.

3. Wypełnić i dostarczyć w terminie do 15 maja 2013 r. deklaracje o wysokości opłaty za zagospodarowanie odpadów komunalnych, określone uchwałą nr X/43/2013 Zgromadzenia Związku Międzygminnego Ślęza-Oława z 11 marca 2013 roku. Wypełnione deklaracje należy przesłać do Związku Międzygminnego Ślęza-Oława (adres jak wyżej). W pierwszych dwóch tygodniach maja w Urzędzie Miejskim w Oławie będą dyżurować pracownicy Związku, odbierając deklaracje i pomagając w ich wypełnieniu.
Druki deklaracji zostaną udostępnione mieszkańcom Oławy w wersji papierowej w siedzibie Związku Międzygminnego Ślęza-Oława oraz Urzędzie Miejskim w Oławie, a w wersji elektronicznej na stronie internetowej www.um.olawa.pl oraz www.sleza-olawa.pl

4. Właściciele nieruchomości zobowiązani są do uiszczania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi comiesięcznie, w terminie do 15 dnia każdego miesiąca kalendarzowego. Ostateczny termin pierwszej wpłaty ustalono na 15 lipca 2013 r.
Stawki opłaty określa Zgromadzenie Związku w drodze uchwały.

odpady_objasnienie.doc

Przed wprowadzeniem nowego systemu Związek Międzygminny będzie prowadził kampanię informacyjną na temat wdrożenia nowego systemu odbioru odpadów komunalnych w Oławie.

DODATKOWE INFORMACJE
UDZIELANE SĄ PRZEZ
ZWIĄZEK MIĘDZYGMINNY ŚLĘZA-OŁAWA
tel.: 71 391 91 50

UM Oława, Źródło artykułu: www.um.olawa.pl, Autor zdjęć: UM Oława
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   
  oławski

  Powiat oławski - powiat zlokalizowany no południowo-wschodnim skraju województwa dolnośląskiego (w nizinnej części Dolnego Śląska) z siedzibą w Oławie. Urbanizacja terenów sięga 63,6%. Gminy wchodzące w skład powiatu to: Oława (gmina miejska), Jelcz-Laskowice, Domaniów, Oława (gmina wiejska).Jest to jeden z licznej grupy powiatów powstałych po reformie administracyjnej z 1999 roku.

  Przebiega przez niego autostrada A-4 i magistrala kolejowa nr 132.

  Bliskość granicy z Czechami i Niemcami pozytywnie wpływa na rozwój życia społecznego i gospodarczego. Użytki rolne stanowią ponad 60% powierzchni. Znaleźć tu można wielkie obszary gruntów ornych, dużą część z nich stanowią grunty najwyższej klasy. Zainteresowani zwiedzaniem i wypoczynkiem powinni zwrócić szczególną uwagę na zabytki architektury, rozległe zielone tereny i ośrodki rekreacyjne nad zalewami.   

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola