Belka
Czwartek, 24 Stycznia 2019   imieniny: Felicja, Rafał, Tymoteusz
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Nowy system odbioru odpadów komunalnych (VI)

Data publikacji: 2012-09-16, Data modyfikacji: 2012-09-16
A A AWydrukDrukuj  
 

Po wejściu w życie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (1 stycznia 2012), dotychczas wydawane zezwolenia zastąpił rejestr działalności regulowanej, w zakresie odbioru odpadów komunalnych. Firmy, które przed wejściem w życie nowej ustawy miały ważne zezwolenia, mogą na ich podstawie działać do końca br. Jeżeli chcą dalej świadczyć usługi i uczestniczyć w przetargach, ogłaszanych przez gminy, muszą uzyskać wpis do rejestru. Od początku roku taki wpis uzyskało już siedem firm. Ich wykaz jest dostępny w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego: http://bip.um.olawa.pl/ w zakładce Urząd Miejski/Obwieszczenia i Postanowienia.

Nowością jest obowiązek składania przez firmy kwartalnych sprawozdań o ilości odebranych odpadów i sposobie ich zagospodarowania. W pierwszym półroczu w Oławie odebrano 5.882,67 ton odpadów, czyli średnio 30,7 kg miesięcznie na mieszkańca (1 kg dziennie).
Sejmik Województwa Dolnośląskiego podjął 27 czerwca uchwały o aktualizacji „Planu gospodarki odpadami dla Województwa Dolnośląskiego” i jego wykonaniu. Plan opracowała firma Atmoterm z Opola. Mimo uwag wnoszonych przez gminy, plan uchwalono z wieloma błędami i niedociągnięciami. Pominięto w nim ważne zadanie własne samorządu wojewódzkiego - budowę, utrzymanie i eksploatację instalacji i urządzeń do odzysku i unieszkodliwiania odpadów niebezpiecznych, wydzielonych z odpadów komunalnych.
Data 27 czerwca jest istotna, ponieważ wyznacza termin, w jakim dolnośląskie gminy powinny zaktualizować swoje regulaminy utrzymania czystości i porządku. Ustawa określa półroczny termin na ich uchwalenie, tj. do 27 grudnia 2012. To jedna z najważniejszych uchwał, wprowadzających nowy system odbioru odpadów komunalnych. W regulaminie będą określone m.in. zasady selektywnej zbiórki. Do 31 grudnia 2012 należy także podjąć inne uchwały wprowadzające system:
• o objęciu systemem nieruchomości niezamieszkanych,
• o wyborze metody ustalania opłaty za gospodarowanie odpadami,
• o wysokości opłaty dla nieruchomości zamieszkanych i niezamieszkanych,
• w sprawie terminu, częstotliwości i trybu uiszczania opłat,
• w sprawie zatwierdzenia wzoru deklaracji, miejsca jej składania oraz terminu jej złożenia po raz pierwszy,
• w sprawie szczegółowego sposobu i zakresu świadczenia usług za uiszczaną opłatę,
• w sprawie rodzaj świadczonych dodatkowych usług oraz cen za te usługi,
• w sprawie podziału gminy na sektory. 
Termin złożenia deklaracji po raz pierwszy proponowany jest na 15 marca 2013. Wtedy wielu mieszkańców przychodzi do Urzędu Miejskiego w związku z wpłatą podatków. W okresie składania deklaracji planuje się uruchomienie punktu pomocy w wypełnianiu deklaracji.
Przeprowadzenie przetargu na wyłonienie firmy, odbierającej odpady od właścicieli nieruchomości, planuje się w pierwszym kwartale 2013. Chodzi o to, aby w przypadku odwołań zakończyć procedurę przed dniem wprowadzenia systemu, czyli przed 1 lipca 2013.
Ważnym elementem jest wypowiedzenie przez właścicieli nieruchomości obecnych umów na odbiór odpadów z takim wyprzedzeniem, aby przestały obowiązywać z końcem czerwca 2013. Okres wypowiedzenia umowy może trwać do trzech miesiący.
Przed wprowadzeniem nowego systemu odbioru odpadów komunalnych gminy mają obowiązek przeprowadzenia akcji informacyjnej. Pierwszym elementem jest obecnie publikowany cykl artykułów. Akcja będzie powtórzona na początku przyszłego roku, po podjęciu uchwał i uszczegółowieniu systemu.

JM, Źródło artykułu: http://www.um.olawa.pl/
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   
  oławski

  Powiat oławski - powiat zlokalizowany no południowo-wschodnim skraju województwa dolnośląskiego (w nizinnej części Dolnego Śląska) z siedzibą w Oławie. Urbanizacja terenów sięga 63,6%. Gminy wchodzące w skład powiatu to: Oława (gmina miejska), Jelcz-Laskowice, Domaniów, Oława (gmina wiejska).Jest to jeden z licznej grupy powiatów powstałych po reformie administracyjnej z 1999 roku.

  Przebiega przez niego autostrada A-4 i magistrala kolejowa nr 132.

  Bliskość granicy z Czechami i Niemcami pozytywnie wpływa na rozwój życia społecznego i gospodarczego. Użytki rolne stanowią ponad 60% powierzchni. Znaleźć tu można wielkie obszary gruntów ornych, dużą część z nich stanowią grunty najwyższej klasy. Zainteresowani zwiedzaniem i wypoczynkiem powinni zwrócić szczególną uwagę na zabytki architektury, rozległe zielone tereny i ośrodki rekreacyjne nad zalewami.   

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola