Belka
Czwartek, 24 Stycznia 2019   imieniny: Felicja, Rafał, Tymoteusz
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Bezpiecznie nad wodą

Data publikacji: 2018-06-18, Data modyfikacji: 2018-07-28
A A AWydrukDrukuj  
 
Przed  nami ostatni tydzień szkoły i… wakacje! Pogoda wakacyjna towarzyszy nam już od maja, a woda w zbiornikach wodnych coraz cieplejsza. Coraz więcej też amatorów wypoczynku nad wodą. Co zrobić by wypoczynek taki był bezpieczny? Jak zachować się, gdy ktoś w wodzie potrzebuje pomocy? Jak udzielić pierwszej pomocy podtopionej osobie? Odpowiedzi na te pytania było można poznać w poniedziałek, 18 czerwca, podczas pokazów ratowniczych na Pierwszym Stawie Jelczańskim. Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Oławie oraz Urząd Miasta i Gminy Jelcz-Laskowice przygotowały taką właśnie „praktyczną lekcję”, w ostatnim tygodniu szkoły. A pilnych uczniów nie zabrakło – od najmłodszych przedszkolaków po uczniów gimnazjum. Po krótkim wprowadzeniu, podczas którego Zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Oławie bryg. Krzysztof Gielsa ostrzegał przed niebezpiecznym zachowaniem nad wodą oraz mówił o zasadach bezpiecznego wypoczynku, ratownicy ruszyli do działania. W wyniku zderzenia kajaka i rowerka wodnego, w wodzie znalazły się dwie osoby, wymagające pomocy. Zostały błyskawicznie wyciągnięte na brzeg przez ratowników wodnych, a już po chwili na miejsce przybyły terenowe samochody z ratownikami medycznymi. Szybki i widowiskowy przejazd przez piaszczystą plażę szczególnie spodobał się najmłodszym. Obserwacja ratowników udzielających pierwszej pomocy została nagle przerwana głośnymi okrzykami dzieci, które zauważyły gęsty dym wydostający się z jednej z łódek na stawie. Alarm trafił do strażaków, którzy natychmiast ruszyli swoją łodzią w kierunku pożaru. Trudno powiedzieć co było jego przyczyną ale, w rezultacie, jedna osoba z oparzeniami ciała wymagała szybkiej pomocy. Strażacy przewieźli poszkodowanego na plażę, gdzie również dojechały samochody z JRG Jelcz-Laskowice. Z pomocą ratowników medycznych, ranny z oparzeniami został opatrzony. Gdy poszkodowani zostali „zawiezieni do szpitala” przyszedł czas na instruktaż w zakresie udzielania pierwszej pomocy, który przeprowadził strażak z oławskiej JRG st. sekc. Wojciech Stachowiak. Zaprezentował właściwy sposób badania poszkodowanego, zasady prowadzenia masażu serca oraz sposoby ułożenia osoby przytomnej. Wyjaśnił również zasady działania i sposób właściwego użycia defibrylatora (AED). Na zakończenie, Burmistrz Jelcza-Laskowic Bogdan Szczęśniak podziękował ratownikom za dzisiejszy pokaz, dzieciom i wychowawcom za przybycie i życzył wesołych, a przede wszystkim bezpiecznych wakacji.

Pełna treść wiadomości na: kpolawa.kwpsp.wroc.pl/?p=1369
kpolawa.kwpsp.wroc.pl, Źródło artykułu: kpolawa.kwpsp.wroc.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   
  oławski

  Powiat oławski - powiat zlokalizowany no południowo-wschodnim skraju województwa dolnośląskiego (w nizinnej części Dolnego Śląska) z siedzibą w Oławie. Urbanizacja terenów sięga 63,6%. Gminy wchodzące w skład powiatu to: Oława (gmina miejska), Jelcz-Laskowice, Domaniów, Oława (gmina wiejska).Jest to jeden z licznej grupy powiatów powstałych po reformie administracyjnej z 1999 roku.

  Przebiega przez niego autostrada A-4 i magistrala kolejowa nr 132.

  Bliskość granicy z Czechami i Niemcami pozytywnie wpływa na rozwój życia społecznego i gospodarczego. Użytki rolne stanowią ponad 60% powierzchni. Znaleźć tu można wielkie obszary gruntów ornych, dużą część z nich stanowią grunty najwyższej klasy. Zainteresowani zwiedzaniem i wypoczynkiem powinni zwrócić szczególną uwagę na zabytki architektury, rozległe zielone tereny i ośrodki rekreacyjne nad zalewami.   

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola